články

Ako umývať auto a nezničiť ho pri tom

Pravidelne umývané vozidlo vyzerá omnoho lepšie. Nie je to však jediný dôvod, prečo to robiť. Správnym umývaním exteriéru totiž predlžujete životnosť laku a tiež zostatkovú hodnotu auta. O upratovaní a čistení interiéru snáď ani nemusíme hovoriť - čisté prostredie = zdravé prostredie. Neudržiavaná kabína auta v sebe skrýva riziko v podobe rôznych mikróbov či plesní. Pravidelným upratovaním zabránite zahmlievaniu čelného skla, čo v konečnom dôsledku prispieva ku bezpečnej jazde a neohrozovaní iných účastníkov premávky. Čistenie interiéru je kapitolou na ďalšie rozprávanie a budeme sa mu venovať nabudúce.


Ručná práca, automatická umývačka alebo partia odborníkov?

Máte v zásade 4 možnosti pri umývaní exteriéru 

  1. umyť si auto doma, vlastnými silami,
  2. navštíviť čistiace boxy,
  3. zájsť do automatickej umývačky,
  4. alebo sa objednať na ručné čistenie

 Poďme sa na jednotlivé možnosti pozrieť podrobnejšie.


1. Umývanie auta doma, vlastnými silami

Začnite opláchnutím

Ak sa rozhodnete umyť si auto sami, je dôležité poznať pár detailov, ktorých zanedbávanie často vedie k poškodeniu laku. Ak máte tzv. "vapku", teda vysokotlakový čistič, nebojte sa ho použiť. Prvým krokom by malo byť opláchnutie vozidla, čím sa vám následne ukážu všetky nečistoty, ktoré na aute ostali. Druhý krok spočíva v samotnom umytí vozidla pomocou čistiaceho prostriedku na auto. Pri všetkých prostriedkoch je dôležité prečítať si etiketu a návod na použitie, pretože použitie zdanlivo podobných prípravkov sa môže výrazne líšiť.

Špongia patrí k tabuli

Na samotné umytie dočista sa najlepšie hodia utierky z mikrovlákna. Pred každým novým umývaním by mali byť čisté, rovnako ako rukavice, ktoré možno používate. Prečo by ste sa špongií mali hneď zbaviť? Zachytávajú v sebe čiastočky prachu a ďalšie nečistoty, ktorými si vytvárate mikroškrabance. Taktiež je nutné používať odlišné utierky na okná, karosériu a kolesá. Na auto neaplikujte chemické prostriedky, ktoré slúžia na čistenie domácností. Môžu obsahovať rôzne látky, napr. čpavok, ktorý spoľahlivo ničí kovové časti. Pozor si dajte tiež na umývanie kolies. Napríklad prípravok na chromované kolesá môže tie hliníkové ľahko zničiť.

Dôležité je nezabudnúť na odloženie prsteňov, hodiniek, náramkov a všetkého, čím môžete povrch auta poškrabať. Tiež nie je vhodné umývať rozohriate auto, ktoré by po umývaní usychalo nerovnomerne a ostali by na ňom viditeľné mapy.

Počuli ste o “clay bar”?

Odstránenie niektorých nečistôt nebýva vždy jednoduché. V prípade ťažko zmývateľných škvŕn použite dekontaminačnú hmotu (clay bar), ktorú zoženiete v obchode s autokozmetikou. Má konzistenciu plastelíny a používa sa odtrhnutím menšej guličky, z ktorej spravíte plátok a pomocou aplikátora "beháte" po povrchu vozidla. Musíme však dodať, že clay bar ľahko odstráni aj vosk.

Prípadné drobné odreniny na laku môžete "vyretušovať" leštením alebo použitím rôznych sad na opravu, ktorých je na trhu veľa. Hlbšie škrabance už potrebujú nový náter.

Vosk chráni lak auta ako opaľovací krém vašu kožu

Ďalším krokom je nanesenie leštenky a navoskovanie. Vosk chráni lak auta pred UV žiarením, a tak pomáha zachovávať farebnú hĺbku i lesk. Nanesenie leštenky je akási nepovinná príprava pred voskovaním. Predstavte si ju ako použitie hydratačného krému na pokožku. Týchto prostriedkov je celá rada a nezabudnite aj na aplikačnú špongiu.

Posledným krokom je nanesení vosku, ktorých existuje ich doslova celá rada. Vždy si radšej prečítajte návod. Všeobecný postup je ten, že sa nanesie čistým aplikátorom a po vyschnutí sa vyleští čistou utierkou z mikrovlákien. Syntetické vosky môžete rozleštiť hneď po nanesení.


2. Umývanie v čistiacom boxe

Čistiaci box je kompromis medzi umývaním doma a automatickou umývačkou

Ak si chcete ušetriť prácu alebo trebárs nemáte vhodné podmienky na umývanie auta, môžete využiť obľúbené umývacie boxy. Za pár drobných máte k dispozícii vapku s vodou a autokozmetiku, ktorú rovnomerne nanesiete tryskou. Postup je v zásade rovnaký - dvojité opláchnutie auta, najprv vodou, potom vodou s autošampónom a nanesenie horúcej vrstvy vosku. Dajte si však pozor na stav kefy - keď niekto pred vami práve umyl svoje zablatené vozidlo, zostatky nečistôt by mohli poškrabať váš lak. A ešte jedna rada: v zime v žiadnom prípade nemierte prúdom vody na zámky.


3. Umývanie v automývačke

Ako spoznám dobrú umývačku?

Ďalšou voľbou sú automatické umývačky. Menej rizikové sú tie bezkontaktné, kedy robotizované ramená ostrekujú auto pod vysokým tlakom a následne auto ošetria autokozmetikou. Výhodou je, že nemusíte odkladať antény či strešné nosiče a umytý budete mať aj spodok vozidla. Nevýhodou je nižšia účinnosť, tá sa ale postupným vývojom vylepšuje.

Umývačky s kefami sú tiež obľúbeným riešením. Pred ich použitím sa však radšej pozrite na autá, ktoré vychádzajú z konkrétneho zariadenia, do ktorého plánujete ísť. Ak si všimnete drobné škrabance, zrejme tu používajú nesprávne kefy a zničíte si tak lak. O kvalite vám napovie aj celkový stav, čistota a poriadok prevádzky. Prípadné reklamácie (poškrabaný lak, nedostatočné umytie…) riešte ihneď po použití umývačky. Neskôr by vám ich nemuseli uznať.


4. Ručné čistenie

Ručné umytie je drahé, ale výsledok stojí za to

Posledným variantom je ručné umytie a čistenie. Ide o najpohodlnejší a najúčinnejší spôsob, pretože sa o vaše auto postará niekto skúsený, navyše pomocou kvalitnej autokozmetiky, ktorú si domov zrejme nekúpite. Výhodou je tiež to, že si súčasne môžete objednať aj čistenie interiéru. Nevýhodu zasa to, že za kompletný servis zaplatíte vyše 100 Eur. Základné umytie väčšinou vychádza na pár desiatok eur.

Aj v daždi a mokrom počasí môžeme jazdiť bezpečne

Jazda v daždi, či už pri jemnom mrholení alebo pekelnom lejaku, môže byť jednou z najťažších cestných situácií, s ktorou sa ako vodič stretnete. Daždivé podmienky sú spojené s vyšším výskytom nehôd. Bez ohľadu na to, v akom regióne žijete, je takmer isté, že niekedy budete musieť ísť autom aj v tomto neprajnom počasí. Ak viete, ako mokré cesty a znížená viditeľnosť ovplyvňujú chovanie vášho auta, budete schopní jazdiť bezpečne aj počas dažďa.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Viete správne používať hmlovky?

Majú na práci presne to, čo obsahuje ich názov, ale niektorí vodiči si s nimi často nevedia rady. Tento článok vám poradí, kedy hmlové svetlá používať, a kedy nie.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Vyčistite interiér svojho auta ako profesionál

Čistenie interiéru auta nie je namáhavé, ale môže byť časovo náročné a možno sa aj trochu zašpiníte. Musíte sa vydať do rôznych zákutí a miest, kde sa skrýva prach a špina. S naším návodom si poradíte rýchlo a výsledok bude vynikajúci. Skrátka ako profík.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať