články

Aj v daždi a mokrom počasí môžeme jazdiť bezpečne

Jazda v daždi, či už pri jemnom mrholení alebo pekelnom lejaku, môže byť jednou z najťažších situácií na ceste, s ktorou sa ako vodič stretnete. Daždivé podmienky sú spojené s vyšším výskytom nehôd. Bez ohľadu na to, v akom regióne žijete, je takmer isté, že niekedy budete musieť ísť autom aj v tomto neprajnom počasí. Ak viete, ako mokré cesty a znížená viditeľnosť ovplyvňujú chovanie vášho auta, budete schopní jazdiť bezpečne aj počas dažďa. 


Je skutočne nutné vychádzať do dažďa?

Ak panujú naozaj nepríjemné podmienky a jazdu máte možnosť odložiť, počkajte, kým sa počasie trochu zlepší. Neexistuje žiadny dôvod, prečo sa vystavovať nebezpečenstvu, ak jazda na mokrej vozovke nie je nevyhnutná.

Kontrola je základ

Kým vyjdete do dažďa, uistite sa, že na vašom aute všetko funguje tak, ako má. Skontrolujte svetlomety, zadné svetlá a stierače, aby ste mali istotu, že budú správne fungovať vo chvíli, keď to bude potrebné. Pozrite sa tiež na hĺbku dezénu pneumatík vášho vozidla. Objazdené pneumatiky môžu výrazne zhoršiť trakciu na mokrých vozovkách. Navyše v letnej sezóne by dezény mali mať aspoň 1,6 mm, aby ste vôbec mohli vyraziť na cesty.

Zhon sa nemusí vyplatiť

Spomaľte. Nielen, že by ste mali pri jazde na mokrej vozovke dodržiavať rýchlostný limit, ale dokonca by ste mali ísť pomalšie ako zvyčajne. Mokré cesty vedia byť veľmi nebezpečné. Keď prší, reakčná doba vozidla je omnoho dlhšia. V daždi je znížená rýchlosť priam nevyhnutnosťou.

Svieťte

Pri jazde v hustom daždi by ste tiež mali zapnúť stretávacie a zadné obrysové svetlá, lebo svetlá pre denné svietenie spravidla nestačia - už len preto, že zadok vášho vozidla by mal byť dobre viditeľný. Aj pri drobnom mrholení zlepší zapnutie svetlometov váš rozhľad a schopnosť ostatných vodičov zbadať vaše auto včas. V hustom daždi je potom potrebné rozsvietiť zadné aj predné (ak ich máte) hmlovky.

Stierače stierajú…

Používajte stierače! Vyzerá to ako úplná samozrejmosť, ale niektorí ľudia si zabúdajú v ľahkom daždi zapnúť stierače predného skla. Cyklus stieračov drvivej väčšiny automobilov je nastaviteľný tak, aby si poradil s ľahkým mrholením i výdatným lejakom. K dispozícii je tiež niekoľko prípravkov, ktoré môžete nastriekať na skloa ktoré by mali brániť hromadeniu dažďovej vody. Stierače by ste mali vymeniť, ak pri ich pohybe začujete škrabanie alebo za nimi ostávajú fľaky vody.

V daždi sa predlžuje brzdná dráha

Udržujte väčšiu vzdialenosť medzi svojím autom a vozidlom pred vami. Zastavenie bude pri jazde v daždi ťažšie. Minimálny odstup je na dĺžku niekoľkých áut. Dĺžka potrebného odstupu od auta pred vami na mokrej vozovke vás môže prekvapiť. Vyskúšajte si to s našou kalkulačkou brzdnej dráhy. Nemenej dôležitá je rýchlosť vašej reakcie, pretože aj milisekundy môžu vo vysokej rýchlosti znamenať metre, než začne vaše auto vôbec brzdiť. Predvídajte vývoj situácie na vozovke a vyhnite sa prudkému brzdeniu. Napríklad pred semafórmi sa snažte spomaliť svoje vozidlo tým, že odsuniete nohu z plynového pedálu o niečo skôr, ako inokedy.

Pozor na aquaplaning!

Dajte pozor na vodné plochy na ceste. Jazda stojatou vodou môže spôsobiť aquaplaning alebo šmyk. Miesta, kde sa hromadí voda, radšej obíďte.  Dvadsať centimetrov hlboká kaluž môže znamenať stratu kontroly nad vozidlom. Keď vo vode stratíte kontrolu nad autom, pomaly pusťte nohu z plynového pedálu a otočte volantom v smere, kam vás "tiahne" predok. Vyvarujte sa prudkému otáčaniu volantom alebo brzdeniu.  

Zahmlené čelné sklo vie potrápiť

Dážď pochopiteľne spôsobuje zvýšenie vlhkosti. Môže sa preto stať, že sa vám v upršanom počasí začnú zahmlievať okná. Väčšina systémov ventilácie má funkciu, ktorá dokáže vlhkosť kondenzujúcu na oknách odstrániť alebo aspoň zredukovať. Aj tak sa však môže stať, že neuvidíte cez čelné sklo na cestu. V takom prípade zájdite ku krajnici a zastavte. Ak si s vlhkosťou ventilačného systému vaše auto neporadí, stiahnite okienko, aby ste znížili teplotu v kabíne.

Jazda v daždi môže byť bezpečná, ak vedome zapojíte spomenuté opatrenia. Nezabudnite, že zníženie rýchlosti a zapnutie svetiel sú dva z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako znížiť riziko nehody spôsobené daždivým počasím.

Viete správne používať hmlovky?

Majú na práci presne to, čo obsahuje ich názov, ale niektorí vodiči si s nimi často nevedia rady. Tento článok vám poradí, kedy hmlové svetlá používať, a kedy nie.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Vyčistite interiér svojho auta ako profesionál

Čistenie interiéru auta nie je namáhavé, ale môže byť časovo náročné a možno sa aj trochu zašpiníte. Musíte sa vydať do rôznych zákutí a miest, kde sa skrýva prach a špina. S naším návodom si poradíte rýchlo a výsledok bude vynikajúci. Skrátka ako profík.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Jarná móda zo ZOOT.sk so zľavou od AXA

Nová sezóna prináša nové módne trendy. Vyberajte z nich tie, ktoré vám pristanú, no najmä tie, v ktorých sa budete cítiť dobre. Na www.zoot.sk nájdete dokonalý jarný trench coat, romantické šaty, aj tenisky, ktoré sa hodia ako k rifliam, tak k sukni. A to všetko so zľavou 10eur pri objednávke nad 45eur od AXA.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať