články

Ako dokáže hudba ovplyvniť vaše správanie za volantom?

Mnohí vodiči si bez nej nevedia cestu kamkoľvek ani predstaviť, kopa z nich sa práve kvôli nej za volant vyslovene teší. Reč je o hudbe, za prítomnosti ktorej na štyroch kolesách hltáte kilometre, ani neviete ako. Mohla by ale táto zdanlivo nevinná radosť pôsobiť negatívne na vaše vodičské schopnosti, či dokonca aj zdravie?


Zo štúdie, ktorú v roku 2013 vykonali výskumníci z londýnskej Metropolitan University, vyplynulo, že rozhodne môže. Vodiči zapojení do štúdie dostali niekoľko rôznych playlistov rozdelených podľa typu hudby a úlohu najazdiť v ich sprievode 500 míľ (804 kilometrov). Počas ciest im vedci monitorovali ich srdcovú činnosť, vodičské schopnosti a zmeny v ich správaní za volantom.

Kopírovať srdce

Ukázalo sa, že najlepšie tempo pre bezpečnú jazdu je to, ktoré je rovnako rýchle ako tlkot ľudského srdca. Teda asi 60 až 80 úderov za minútu. Rýchlejšie tempo totiž ovplyvňuje srdcovú činnosť a zdvíha tep a tlak, najmä ak je taká hudba pustená nahlas. Takéto skladby odvádzajú vodičovu pozornosť od cesty a vedú k tomu, že sa vodič snaží prispôsobiť rýchlosť jazdy tak, aby „lícovala“ s rýchlosťou piesne.

Ženy vs. muži

Zaujímavé bolo tiež to, aký vplyv mali rôzne žánre na ženy a na mužov. Hip hop síce viedol k väčšej agresivite u oboch pohlaví, lenže na ženy mal ďaleko silnejší vplyv. Pod jeho vplyvom brzdili ostrejšie a na plyn šliapali prudšie než muži, ktorí počúvali rovnakú hudbu. Tanečná hudba privádzala ženy k vyšším rýchlostiam, kým u mužov k tomu istému viedlo počúvanie heavy metalu. Najväčším prekvapením však bolo, že obe pohlavia šoférovali pod vplyvom klasickej hudby omnoho nevyspytateľnejšie než pri počúvaní akéhokoľvek iného žánru.

Takže, keď vám nabudúce niekto povie, aby ste si do auta vzali niečo „kultivovanejšie" alebo „noblesnejšie“, dajte im prečítať tento článok a pustite si radšej niečo od Justina Timberlakea – ak vás teda neprivádza do šialenstva práve tento interpret. To by za to nestálo.

Tu je zopár ďalších príkladov „bezpečných“ piesní:

Norah Jones – Come Away With Me

Travie McCoy feat. Bruno Mars – Billionaire

Jason Mraz – I’m Yours

Coldplay – The Scientist

Elton John – Tiny Dancer

Justin Timberlake – Cry Me a River

Aerosmith – I Don’t Want to Miss a Thing

Radiohead – Karma Police

S Club 7 – Never Had a Dream Come True

Bon Iver – Skinny Love

Viete, ako sa správať pri dopravnej nehode?

Články o tom, čo robiť pri dopravnej nehode, by sa dali prehadzovať vidlami. Keď príde na lámanie chleba, často sa ukáže, že veľa ľudí vôbec nevie, čo a ako. Väčšina z nás totiž nepočíta s tým, že by sa niekedy mohla stať účastníkom dopravnej nehody, a to je pochopiteľné. Na druhej strane, ak existuje v živote situácia, kedy sa naozaj oplatí byť pripravený namiesto prekvapený, je to práve okamih dopravnej nehody a najmä, ak je vážnejšia. Preto si dnes túto dôležitú látku trochu zopakujeme.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Centrá miest kompletne bez áut. Zelená utópia, alebo nový štandard?

Aby sa nám lepšie dýchalo a žilo – základná premisa vzniku a následnej diskusie týkajúca sa tzv. nízkoemisných zón. Spravidla sa zavedenie týchto zón týka centier väčších miest, ktoré by na základe vyhlášky mali obmedziť prístup automobilom, ktoré nespĺňajú predpísaný emisný limit. Cieľom je zníženie hluku, väčšia bezpečnosť chodcov, zlepšenie kvality ovzdušia, a teda aj celkového života v meste. Pre rezidentov mestských centier win-win, nie? Zo žiadnej regulácie sa však netešia všetci. Kde nízkoemisné zóny fungujú a aké sú naopak ich úskalia

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Bezpečne, aj keď sedíte v aute tretíkrát v živote

Moderné autá sú čoraz múdrejšie a jazdia skoro samé. Ten hlavný mozog, ktorý by však jazdu mal mať pod kontrolou, sa stále nachádza medzi volantom a sedačkou. Mozog, ktorý by nemal pred konaním popíjať, tíšiť nervozitu rozličnými pilulkami, spať predošlú noc len 35 minút alebo šoférovať v afekte. Ako predísť vystreleným airbagom v aute (alebo niečomu horšiemu)? A to najmä ak ste sa s novým fárom ešte celkom neskamarátili?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať