články

Spoznáte opitého šoféra?


Približne 25 % všetkých úmrtí na cestách v Európe súvisí s alkoholom, zatiaľ čo asi 1 % všetkých kilometrov v Európe najazdia šoféri s obsahom 0,5 promile alkoholu v krvi (na základe štúdie European Comisson). Keď sa zvyšuje koncentrácia alkoholu v krvi u šoféra, potenciálne stúpa aj rýchlosť jazdy a tým aj sila nárazu. Zvýšenie miery nehodovosti, ku ktorému dochádza pri zvyšovaní promile, je postupné. U šoféra s 0.8 promile alkoholu v krvi (čo je stále legálny limit v 3 z 25 členských štátov EU) je, v porovnaním s triezvym šoférom, 2.7x vyššia pravdepodobnosť, že bude účastníkom nehody. Ak má šofér v krvi 1.5 promile alkoholu, je táto pravdepodobnosť 22 krát vyššia, ako u triezveho vodiča. S obsahom alkoholu v krvi nerastie iba pravdepodobnosť nehody, ale aj to, ako je závažná. Práve u šoférov, ktorí majú v krvi 1.5 promile alkoholu je pravdepodobnosť smrteľnej nehody 200x vyššia ako u triezveho vodiča. 

Prečo je šoférovanie pod vplyvom alkoholu také nebezpečné?

Alkohol znižuje šoférske schopnosti na všetkých možných úrovniach. Riadiaca úloha môže byť rozdelená do troch rôznych úrovní. Na najnižšej úrovni sú úlohy týkajúce sa udržiavania správnej rýchlosti a udržiavania priebehu jazdy (riadenie, zrýchlenie, brzdenie atď.). Väčšina zručností súvisiacich s touto úrovňou, ako je sledovanie výkonu, reakčné časy a vizuálna detekcia, sa začína zhoršovať pri hodnote pod 0,5 promile. Na strednej úrovni sa prijímajú rozhodnutia, ktoré sa zaoberajú konkrétnymi dopravnými situáciami (môžem bezpečne predísť druhé auto, musím dať prednosť v jazde, atď.). Zručnosti súvisiace s touto úrovňou rozdeľujú pozornosť, schopnosti skenovania a vo všeobecnosti aj spracovanie informácií. Na najvyššej úrovni sa rozhoduje, či má človek šoférovať alebo nie. Je dobre známe, že po konzumácii alkoholu je vlastná sebakontrola menej prísna.

Čím sa vyznačuje jazda pod vplyvom alkoholu?

  • kľučkovaním po ceste,
  • nebezpečným predchádzaním ostatných účastníkov,
  • nedodržiavaním jazdy v určenom pruhu,
  • neprirodzene veľkými oblúkmi v zákrutách,
  • príliš pomalou jazdou v rýchlom úseku,
  • nedávaním znamení o zmene smeru jazdy.

Ak užijete alkoholický nápoj (hoci v malom množstve), nikdy si nesadajte za volant! Sadnite si zaň až v okamihu, keď ste si naozaj istý, že ste triezvy. Ak na cestnej komunikácii zbadáte šoféra, ktorého jazda sa vymyká bežným zvyklostiam rozhodne zbystrite vašu pozornosť. Spojenie alkohol a šofér je totiž naozaj veľmi nebezpečné a neraz končí tragicky. V prvom rade o situácii určite upovedomte políciu na čísle 158. V prípade, že šofér zastaví, pokúste sa zistiť, čo sa naozaj deje. Neobvyklá jazda nemusí automaticky znamenať, že za volantom sedí opitý šofér, môže sa jednať aj o chorého človeka (napr. infarkt), ktorý neodkladne potrebuje vašu pomoc. 

Aké sú účinné opatrenia?

Napriek tomu, že opití vodiči vedia, že môžu byť zastavení a že sankcie za požitie alkoholu sú vysoké, alkohol za volantom je stále príčinou asi štvrtiny všetkých smrteľných nehôd v Európe. Problematika šoférovania pod vplyvom alkoholu nie je novinkou a už v minulosti bolo prijatých veľa nápravných opatrení. Jedným z najúspešnejších z nich bolo zavedenie vreckových dýchacích prístrojov v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Jadrom účinných opatrení sú zákonné limity s nulovou toleranciou.

Aj v daždi a mokrom počasí môžeme jazdiť bezpečne

Jazda v daždi, či už pri jemnom mrholení alebo pekelnom lejaku, môže byť jednou z najťažších cestných situácií, s ktorou sa ako vodič stretnete. Daždivé podmienky sú spojené s vyšším výskytom nehôd. Bez ohľadu na to, v akom regióne žijete, je takmer isté, že niekedy budete musieť ísť autom aj v tomto neprajnom počasí. Ak viete, ako mokré cesty a znížená viditeľnosť ovplyvňujú chovanie vášho auta, budete schopní jazdiť bezpečne aj počas dažďa.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Viete správne používať hmlovky?

Majú na práci presne to, čo obsahuje ich názov, ale niektorí vodiči si s nimi často nevedia rady. Tento článok vám poradí, kedy hmlové svetlá používať, a kedy nie.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Vyčistite interiér svojho auta ako profesionál

Čistenie interiéru auta nie je namáhavé, ale môže byť časovo náročné a možno sa aj trochu zašpiníte. Musíte sa vydať do rôznych zákutí a miest, kde sa skrýva prach a špina. S naším návodom si poradíte rýchlo a výsledok bude vynikajúci. Skrátka ako profík.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať