články

Spoznáte opitého šoféra?


Približne 25 % všetkých úmrtí na cestách v Európe súvisí s alkoholom, zatiaľ čo asi 1 % všetkých kilometrov v Európe najazdia šoféri s obsahom 0,5 promile alkoholu v krvi (na základe štúdie European Comisson). Keď sa zvyšuje koncentrácia alkoholu v krvi u šoféra, potenciálne stúpa aj rýchlosť jazdy a tým aj sila nárazu. Zvýšenie miery nehodovosti, ku ktorému dochádza pri zvyšovaní promile, je postupné. U šoféra s 0.8 promile alkoholu v krvi (čo je stále legálny limit v 3 z 25 členských štátov EU) je, v porovnaním s triezvym šoférom, 2.7x vyššia pravdepodobnosť, že bude účastníkom nehody. Ak má šofér v krvi 1.5 promile alkoholu, je táto pravdepodobnosť 22 krát vyššia, ako u triezveho vodiča. S obsahom alkoholu v krvi nerastie iba pravdepodobnosť nehody, ale aj to, ako je závažná. Práve u šoférov, ktorí majú v krvi 1.5 promile alkoholu je pravdepodobnosť smrteľnej nehody 200x vyššia ako u triezveho vodiča. 

Prečo je šoférovanie pod vplyvom alkoholu také nebezpečné?

Alkohol znižuje šoférske schopnosti na všetkých možných úrovniach. Riadiaca úloha môže byť rozdelená do troch rôznych úrovní. Na najnižšej úrovni sú úlohy týkajúce sa udržiavania správnej rýchlosti a udržiavania priebehu jazdy (riadenie, zrýchlenie, brzdenie atď.). Väčšina zručností súvisiacich s touto úrovňou, ako je sledovanie výkonu, reakčné časy a vizuálna detekcia, sa začína zhoršovať pri hodnote pod 0,5 promile. Na strednej úrovni sa prijímajú rozhodnutia, ktoré sa zaoberajú konkrétnymi dopravnými situáciami (môžem bezpečne predísť druhé auto, musím dať prednosť v jazde, atď.). Zručnosti súvisiace s touto úrovňou rozdeľujú pozornosť, schopnosti skenovania a vo všeobecnosti aj spracovanie informácií. Na najvyššej úrovni sa rozhoduje, či má človek šoférovať alebo nie. Je dobre známe, že po konzumácii alkoholu je vlastná sebakontrola menej prísna.

Čím sa vyznačuje jazda pod vplyvom alkoholu?

  • kľučkovaním po ceste,
  • nebezpečným predchádzaním ostatných účastníkov,
  • nedodržiavaním jazdy v určenom pruhu,
  • neprirodzene veľkými oblúkmi v zákrutách,
  • príliš pomalou jazdou v rýchlom úseku,
  • nedávaním znamení o zmene smeru jazdy.

Ak užijete alkoholický nápoj (hoci v malom množstve), nikdy si nesadajte za volant! Sadnite si zaň až v okamihu, keď ste si naozaj istý, že ste triezvy. Ak na cestnej komunikácii zbadáte šoféra, ktorého jazda sa vymyká bežným zvyklostiam rozhodne zbystrite vašu pozornosť. Spojenie alkohol a šofér je totiž naozaj veľmi nebezpečné a neraz končí tragicky. V prvom rade o situácii určite upovedomte políciu na čísle 158. V prípade, že šofér zastaví, pokúste sa zistiť, čo sa naozaj deje. Neobvyklá jazda nemusí automaticky znamenať, že za volantom sedí opitý šofér, môže sa jednať aj o chorého človeka (napr. infarkt), ktorý neodkladne potrebuje vašu pomoc. 

Aké sú účinné opatrenia?

Napriek tomu, že opití vodiči vedia, že môžu byť zastavení a že sankcie za požitie alkoholu sú vysoké, alkohol za volantom je stále príčinou asi štvrtiny všetkých smrteľných nehôd v Európe. Problematika šoférovania pod vplyvom alkoholu nie je novinkou a už v minulosti bolo prijatých veľa nápravných opatrení. Jedným z najúspešnejších z nich bolo zavedenie vreckových dýchacích prístrojov v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Jadrom účinných opatrení sú zákonné limity s nulovou toleranciou.

Zdieľať článok

Ako bezpečne jazdiť v snehu a na ľade?

Šoférovanie v zime nemusí byť žiadna zábava. Aj nepatrný kúsok ľadu, či čerstvý sneh na ceste nás môže poriadne potrápiť. Prečítajte si naše tipy a buďte opatrní, zodpovední a ohľaduplní voči ostatným.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Pomoc pri defekte pneumatiky a nedostatku paliva - AXA Partners

Na cestách sa môže stať čokoľvek. Stačí jeden defekt či prehliadnutá blikajúca kontrolka benzínu a auto je nepojazdné. V takejto situácií sa stále môžete obrátiť na nás.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Užitočné rady, ako na plynulú jazdu

Väčšina z nás hľadá rôzne spôsoby, ako znížiť investície do paliva. Jedna z vecí, ktorá vám môže ušetriť náklady, je plynulá jazda. Viete ale, ako taká správna plynulá jazda vyzerá?

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

TIPY, AKO BEZPEČNE ŠOFÉROVAŤ

Bezpečnosť na prvom mieste – ako na to? Pravidelne vám budeme zasielať tipy a rady, ako dosiahnuť čo najbezpečnejšiu jazdu.