články

Spoznáte opitého šoféra?


Približne 25 % všetkých úmrtí na cestách v Európe súvisí s alkoholom, zatiaľ čo asi 1 % všetkých kilometrov v Európe najazdia šoféri s obsahom 0,5 promile alkoholu v krvi (na základe štúdie European Comisson). Keď sa zvyšuje koncentrácia alkoholu v krvi u šoféra, potenciálne stúpa aj rýchlosť jazdy a tým aj sila nárazu. Zvýšenie miery nehodovosti, ku ktorému dochádza pri zvyšovaní promile, je postupné. U šoféra s 0.8 promile alkoholu v krvi (čo je stále legálny limit v 3 z 25 členských štátov EU) je, v porovnaním s triezvym šoférom, 2.7x vyššia pravdepodobnosť, že bude účastníkom nehody. Ak má šofér v krvi 1.5 promile alkoholu, je táto pravdepodobnosť 22 krát vyššia, ako u triezveho vodiča. S obsahom alkoholu v krvi nerastie iba pravdepodobnosť nehody, ale aj to, ako je závažná. Práve u šoférov, ktorí majú v krvi 1.5 promile alkoholu je pravdepodobnosť smrteľnej nehody 200x vyššia ako u triezveho vodiča. 

Prečo je šoférovanie pod vplyvom alkoholu také nebezpečné?

Alkohol znižuje šoférske schopnosti na všetkých možných úrovniach. Riadiaca úloha môže byť rozdelená do troch rôznych úrovní. Na najnižšej úrovni sú úlohy týkajúce sa udržiavania správnej rýchlosti a udržiavania priebehu jazdy (riadenie, zrýchlenie, brzdenie atď.). Väčšina zručností súvisiacich s touto úrovňou, ako je sledovanie výkonu, reakčné časy a vizuálna detekcia, sa začína zhoršovať pri hodnote pod 0,5 promile. Na strednej úrovni sa prijímajú rozhodnutia, ktoré sa zaoberajú konkrétnymi dopravnými situáciami (môžem bezpečne predísť druhé auto, musím dať prednosť v jazde, atď.). Zručnosti súvisiace s touto úrovňou rozdeľujú pozornosť, schopnosti skenovania a vo všeobecnosti aj spracovanie informácií. Na najvyššej úrovni sa rozhoduje, či má človek šoférovať alebo nie. Je dobre známe, že po konzumácii alkoholu je vlastná sebakontrola menej prísna.

Čím sa vyznačuje jazda pod vplyvom alkoholu?

  • kľučkovaním po ceste,
  • nebezpečným predchádzaním ostatných účastníkov,
  • nedodržiavaním jazdy v určenom pruhu,
  • neprirodzene veľkými oblúkmi v zákrutách,
  • príliš pomalou jazdou v rýchlom úseku,
  • nedávaním znamení o zmene smeru jazdy.

Ak užijete alkoholický nápoj (hoci v malom množstve), nikdy si nesadajte za volant! Sadnite si zaň až v okamihu, keď ste si naozaj istý, že ste triezvy. Ak na cestnej komunikácii zbadáte šoféra, ktorého jazda sa vymyká bežným zvyklostiam rozhodne zbystrite vašu pozornosť. Spojenie alkohol a šofér je totiž naozaj veľmi nebezpečné a neraz končí tragicky. V prvom rade o situácii určite upovedomte políciu na čísle 158. V prípade, že šofér zastaví, pokúste sa zistiť, čo sa naozaj deje. Neobvyklá jazda nemusí automaticky znamenať, že za volantom sedí opitý šofér, môže sa jednať aj o chorého človeka (napr. infarkt), ktorý neodkladne potrebuje vašu pomoc. 

Aké sú účinné opatrenia?

Napriek tomu, že opití vodiči vedia, že môžu byť zastavení a že sankcie za požitie alkoholu sú vysoké, alkohol za volantom je stále príčinou asi štvrtiny všetkých smrteľných nehôd v Európe. Problematika šoférovania pod vplyvom alkoholu nie je novinkou a už v minulosti bolo prijatých veľa nápravných opatrení. Jedným z najúspešnejších z nich bolo zavedenie vreckových dýchacích prístrojov v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Jadrom účinných opatrení sú zákonné limity s nulovou toleranciou.

Zdieľať článok

Jarná móda zo ZOOT.sk so zľavou od AXA

Nová sezóna prináša nové módne trendy. Vyberajte z nich tie, ktoré vám pristanú, no najmä tie, v ktorých sa budete cítiť dobre. Na www.zoot.sk nájdete dokonalý jarný trench coat, romantické šaty, aj tenisky, ktoré sa hodia ako k rifliam, tak k sukni. A to všetko so zľavou 10eur pri objednávke nad 45eur od AXA.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Ako umývať auto a nezničiť ho pri tom

Pravidelne umývané vozidlo vyzerá omnoho lepšie, to však nie je to jediný dôvod, prečo to robiť. Správne prevedeným umývaním exteriéru totiž predlžujete životnosť laku a tiež zostatkovú hodnotu auta

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Výmena pneumatík so zľavou od TIPLI

Teplé počasie už klope na dvere, končí povinnosť mať na aute zimné gumy a nastáva obdobie prezúvania pneumatík. Ako na výmene pneumatík, prípadne kúpe nových ušetriť? Náš partner Tipli vám pomôže. Prečítajte si celý článok.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať