články

Užitočné rady, ako na plynulú jazdu


Ak nemusíte, nebrzdite

Vyhýbanie sa zbytočnému prudkému brzdeniu je vo všeobecnosti jedným z hlavných kľúčov k plynulej jazde, a tým aj k nižšej spotrebe. Majte vždy na pamäti, že náhle zrýchľovanie vás stojí  zbytočné litre paliva, ktoré sa pri následnom zabrzdení zmenia na nepotrebné teplo, a zmiznú tak do stratena. Vďaka častému nepotrebnému brzdeniu môžete v extrémnych prípadoch spotrebu paliva až zdvojnásobiť oproti bežnej plynulej jazde.

Myslite na to, že v meste je mnoho križovatiek, a preto naozaj nemá zmysel príliš sa rozbiehať a o pár metrov opäť prudko brzdiť. Ak pred sebou zbadáte v diaľke križovatku, rozbehnite sa pomaly na povolenú rýchlosť (prípadne ešte na nižšiu) a nechajte na červenú auto prísť na neutrál, prípadne vyskúšajte dobrzdenie motorom. Môže sa stať, že za vami budú nervózni vodiči, tým sa však rozhodne nenechajte ovplyvniť, na blížiacej sa červenej aj tak budú musieť všetky autá zastaviť. Vďaka pomalšej a plynulejšej jazde máte navyše šancu, že kým prídete ku križovatke, rozsvieti sa na semafore zelená, a vy tak cez ňu plynulo prejdete. A naopak - ak už z diaľky vidíte, že na semafore svieti oranžová, pravdepodobne križovatku nestihnete prejsť, preto zbytočne nezrýchľujte a zachovajte si plynulú jazdu.

Predvídajte

Ak chcete jazdiť plynulo, predvídajte. Ak budete vedieť správne odhadnúť situáciu pred vami, môžete sa vyhnúť zbytočnému brzdeniu a následnému zrýchľovaniu. Toto odporúčanie obzvášť platí pri jazde v meste. To, že v porovnaní s ostatnými šoférmi jazdíte rýchlejšie, ešte nemusí nutne znamenať, že do cieľa prídete ako prvý. Veľa križovatiek so semafórmi rýchlych vodičov aj tak zastaví. Snažte sa preto jemne a citlivo používať plynový pedál.

Držte volant správne

Podľa odborníkov je pre správne držanie volantu najlepšia poloha rúk, ako keď hodiny ukazujú trištvrte na tri – takže presne zboku volantu. Hlavný benefit správneho uchopenia volantu je najväčší rozsah pohybu medzi ľavou a pravou stranou bez zbytočného preloženia rúk, čím je možné dosiahnuť celkovo najlepšiu schopnosť manévrovania, a tým aj plynulosť jazdy. Platí teda, že ak držíte volant z bočnej strany, môžete prekrútiť ruky takmer úplne naopak bez potreby pustiť a prechytiť si volant. Keď držíte volant správne, môžete tiež dostatočne včas rozpoznať prípadný nedotáčavý šmyk v zákrute. Naopak, vďaka nesprávnemu držaniu volantu sa vám môže predĺžiť reakčný čas.

 Zvážte výber trasy

S plynulosťou jazdy úzko súvisí aj správny výber trasy. Nemyslite si, že najkratšia možná trasa bude vždy aj najekonomickejšia. Veľakrát to môže byť práve naopak a trasa, ktorá na prvý pohľad pôsobila, že bude najlepšou voľbou, bude v skutočnosti “zasekaná” zápchami. Vždy preto zvážte všetky možné trasy a z ekonomického hľadiska si zvoľte tú, ktorá vám umožní čo najplynulejšiu jazdu.

Stiahnite si zadarmo aplikáciu AXA Drive

Nie ste si istí, či je vaša jazda dostatočne plynulá? Stiahnite si zadarmo aplikáciu AXA Drive. Meria a analyzuje vašu jazdu počas cesty, či už zrýchľujete, odbočujete alebo napríklad brzdíte. Len čo dôjdete do cieľa, aplikácia zhodnotí vašu jazdu pomocou bodového skóre a ponúkne vám tipy, ako svoju jazdu môžete nabudúce zlepšiť. Či už ste jazdili po meste alebo v prírode, počas dažďa alebo v snehu, AXA Drive bude vždy brať do úvahy povrch vozovky aj aktuálne počasie.

Vďaka aplikácii budete jazdiť nielen úspornejšie a bezpečnejšie, ale zároveň môžete, ako náš registrovaný používateľ, využiť rôzne výhody. Ihneď po registrácii získate zľavu 3 % na povinné zmluvné poistenie a ak budete aplikáciu AXA Drive aktívne využívať, môžete získať zľavu na povinné zmluvné poistenie od AXA až vo výške 9 %. Spolu s registráciou získate taktiež výhody od našich partnerov, napríklad cestovný poukaz v hodnote 100 EUR v partnerských hoteloch spoločnosti Connex, AXA voucher na asistenčné služby alebo 15 % zľavu z ceny GPS navigácie Sygic pre Android.

 

 

 


Zdieľať článok

Jarná móda zo ZOOT.sk so zľavou od AXA

Nová sezóna prináša nové módne trendy. Vyberajte z nich tie, ktoré vám pristanú, no najmä tie, v ktorých sa budete cítiť dobre. Na www.zoot.sk nájdete dokonalý jarný trench coat, romantické šaty, aj tenisky, ktoré sa hodia ako k rifliam, tak k sukni. A to všetko so zľavou 10eur pri objednávke nad 45eur od AXA.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Ako umývať auto a nezničiť ho pri tom

Pravidelne umývané vozidlo vyzerá omnoho lepšie, to však nie je to jediný dôvod, prečo to robiť. Správne prevedeným umývaním exteriéru totiž predlžujete životnosť laku a tiež zostatkovú hodnotu auta

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Výmena pneumatík so zľavou od TIPLI

Teplé počasie už klope na dvere, končí povinnosť mať na aute zimné gumy a nastáva obdobie prezúvania pneumatík. Ako na výmene pneumatík, prípadne kúpe nových ušetriť? Náš partner Tipli vám pomôže. Prečítajte si celý článok.

PREČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK

Tipy pre vodičov

Získajte tipy, príručky a novinky pre vodičov, ktorý vám budeme pravidelne zasielať